Bílé zuby
- To, co vidíme jako barvu zubu, je zubovina neboli dentin. Materiál, ze kterého je zub vybudován. Odstín je individuální, ale představujte si ji od téměř bílé až po zažloutlou. Sklovina, která tento dentin na celém povrchu v relativně tenké vrstvě pokrývá, barvu v podstatě nemá. Na odborných snímcích tenoučkého řezu zubem se jeví jako sklo. Aha…sklovina. Onen dentin pod ní tedy prosvítá. Dentin může být zabarvený například díky používání tetracyklinových antibiotik nebo ztrátou vitality po úrazu. V takovém případě si doma žádným procesem nepomůžete. Je třeba se obrátit na svého zubního lékaře nebo dentální hygienistku.
- Problémem ne tak bílého odstínu zubů je též usazování pigmentací na sklovině. Velmi zjednodušeně si můžeme představit, že co by nám nabarvilo bílou košili, zanechá stopy i na zubech. Opět je to individuální. Kvalitní hladká sklovina (podobně jako jiné pevné kompaktní povrchy) se „nebarví“ tak snadno jako sklovina, která je na povrchu nedokonalá. Pamatujte, že sklovinu dobře zachycující pigmenty si můžete narušit i sami používáním vysoce abrazivních past nebo pudrů. Případně intenzivním čištěním zubů po kyselém jídle a nápojích. První, co můžeme udělat pro estetiku svých zubů, je vynechání „hrubé“ zubní kosmetiky a malý tlak na kartáček při čištění zubů. Sklovinu potřebujeme hladkou.
- Za zabarvení povrchu zubů jsou nejodpovědnější cigarety a doutníky, káva, červené víno, čaje, koření jako například kurkuma a plno potravin jako jsou borůvky, červená řepa apod. Pokud tedy „barevné“ potraviny a nápoje konzumujete, budou se vám na povrchu zubů usazovat pigmentace. Pokud je dokážete omezit, jste na tom samozřejmě o něco lépe. O jakémsi „povinném“ omezení je třeba hovořit krátký čas po ordinačním bělení s pomocí peroxidů. Úspěšné odstraňování pigmentací je ale možné i „běžnými“ prostředky. Správně technicky provedené čištění dobrým zubním kartáčkem a kvalitní pastou dvakrát denně má samo o sobě velmi dobré výsledky. Ovšem pamatujte, že do „správné techniky“ se počítá doba čištění tři minuty a delší (v závislosti na pevnosti vláken zubního kartáčku).
Pokud pozorujete, že vaše zuby se již nejeví tak bílé a víte, že to není záležitost vnitřního zabarvení zuboviny, se kterým sami nepohnete, přichází čas pro bělení nebo zesvětlování zubů. Zatímco u lékaře, bude k v tomto procesu užito peroxidů, v obchodech zemí EU najdete „peroxidových“ produktů jen málo. Důvodem je legislativní změna, která v rámci EU proběhla v poslední dekádě. Nově je povolena jen velmi malá koncentrace a do své zubní kosmetiky ji používají pouze velmi specializované značky. Ostatní výrobci nabízejí metody bez využití peroxidů a ty postupně zdokonalují. Příští neděli přehledně roztřídíme postupy, kterých můžete pro domácí bělení zubů využít a doplníme je pro jistotu příklady toho, čemu se raději vyhnout.
Produkty
Odesláním souhlasíte se zpracováním emailu za účelem informování o dostupnosti konkrétního produktu. Máte právo svůj souhlas odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.