Hračky, které baví i rozvíjí osobnost dítěte
Něco málo o Montessori
Děti jsou bytosti zvídavé, prakticky od narození. Zkoumají a objevují okolní svět, svoje vlastní schopnosti, originalitu myšlení, fantazii. K tomu všemu je vhodné využívat Montessori prvky a interaktivní vzdělávací hračky. Ty pomáhají rozvíjet u dětí logické uvažování, kreativitu, jemnou motoriku, pozornost a další dovednosti. Při hraní, objevování, prohlížení, tvoření i vynalézání originálního využití se děti dovedou zabavit celé hodiny.
Základní principy Montessori pedagogiky vyvinula na základě vědeckého pozorování lidského vývoje Dr. Maria Montessori. Tato italská vědkyně, lékařka a filozofka pozorovala rozdílná stádia ve vývoji dětí a vyvinula tak model lidského vývoje a jemu odpovídající vzdělávací přístup. Ten naplno využívá lidský potenciál.
Základním rysem Montessori přístupu je svoboda a zodpovědnost, morálka, spolupráce, respekt k ostatním a práce s chybou. Propojuje fyzické vnímání a přemýšlení. Čím více smyslů je zapojeno do zkoumání okolního světa, tím lépe. Důležitá je zejména motorická činnost.
V této době je velmi populární superrychlý digitální svět her. Na dětskou mysl se hrne obrovské množství dojmů a jediné propojení s fyzickým světem je klikání. Dle Marie Montessori jsou ruce nástrojem ducha. Montessori prvky vedou při hře ke zpomalení, soustředění se na jednu konkrétní činnost, a především zkoumání skrze hmat a ostatní smysly a skutečnou interakci s předměty. Dítě si intuitivně vybere činnost, která v danou chvíli nejvíce přitáhne, a tím i udrží, jeho pozornost.
Montessori hračky a pomůcky
Hračky jsou zpravidla z přírodních materiálů a jednoduše zpracované. Hračky děti učí, podporují hru a kreativitu. Jsou vhodné už pro miminka. Rozvíjí smyslovou výchovu – děti procvičují barvy, tvary, srovnávají, třídí atd. Hlavním znakem je, že zapojují všechny smysly. I z naší vlastní zkušenosti dospělého víme, že nestíháme pobrat příliš mnoho podnětů. Nejsme schopni vnímat, natož pak porozumět všemu, co se okolo nás nabízí. Děti jsou na tom podobně, navíc mnohem intenzivněji vnímají i četné drobnosti okolo sebe, kterým my již pozornost nevěnujeme. Montessori přístup proto doporučuje volit hry a hračky, na nichž vynikne jedna či jen několik málo vlastností. Typickým příkladem jsou dřevěné smyslové kostky. Skvělé jsou také dřevěné kuličky či různé montážní stavebnice, které poskytují dítěti možnost plně zapojit svoji fantazii a zabývat se dlouhé hodiny skládáním a montováním různých modelů. Pro nejmenší dítka jsou vhodné předměty přesýpací, šněrovací, navlékací či hračky, které vydávají zvuky. Pomáhají pracovat dítěti s emocemi, podporují logické uvažování, motoriku, koordinaci, kreativitu a paměť.
Nemusíte být nutně ctitelem Montessori vzdělávání, vyzkoušejte ale tyto hračky a uvidíte, že si je vaše děti zamilují.
Produkty
Odesláním souhlasíte se zpracováním emailu za účelem informování o dostupnosti konkrétního produktu. Máte právo svůj souhlas odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.