Jak se nezamotat při výběru zubní niti
Jakkoli práce se zubní nití není jednoduchá, je úplně správně, když se s ní poprvé potkáte jako malé dítě. V takové situaci navíc nemusíte dělat nic víc než otevřít pěkně pusu. Malým dětem totiž čistí zoubky rodiče a velmi účinně tak brání vzniku mezizubního kazu. Ideální pomůckou v tomto případě je takzvaný FLOSSER, tedy v malém plastovém oblouku natažená nit (záměrně nepíšeme napnutá, protože úplně napnutá v něm být nemá) a k tomu držátko. Ovládá se snadno, protože odpadá pro někoho náročné držení niti mezi prsty. Ostatně proto mohou flossery pro sebe samozřejmě používat také dospělí. Kritériem výběru tohoto typu zubní niti je tedy především snadné ovládání a vhodnost k asistovanému čištění zubů.
A jsme u nití navinutých v praktické cívce o délce až několika desítek metrů. (Pokud ovšem stojíte o malou verzi, rozhodně se dá pořídit i malý model se zásobou okolo tří metrů.)
Voskovaná a nevoskovaná
Rozhodně mezi nimi není propastný rozdíl. Obě tyto skvělé pomůcky velmi efektivně odstraňují zubní plak. Ta nevoskovaná (představujte si méně kluzký povrch) čistí o maličko efektivněji a podle „vrzání“ poznáte, že je zub již zcela zbaven..m plaku. Voskovanou ovšem budete zase o trochu lépe ovládat a zavádět. Pokud začínáte, vyberte si voskovanou.
Nit a páska
Zubní nit projde do míst, kam se nedostane ani nejmenší mezizubní kartáček. Ovšem v případě, kdy se zuby dotýkají (a někdy je kontaktní bod opravdu těsný) se nit může při zavádění třepit. Rozhodně to neznamená, že čištění zde necháváme být. Pořizujeme si dentální pásku. Tou absolutně nejtenčí je pak EasyFloss značky G.U.M. Jen jediné ploché vlákno vyrobené z teflonu projde i tam, kam jste to považovali za nemožné.
Malá i velká nit
Takzvané expandující nitě po krátkém kontaktu se slinami zvětší svůj objem a vyplní tak mezizubní prostor. Snadno je tak zavedete a následně si jimi efektivně čistíte.
S něčím navíc
Nit je možné potáhnout i napustit účinnou látkou, nebo jí dodat příchuť. Pak budete mít pocit dokonalé čistoty mezi zuby. Důležitější vlastností je fluoridace, díky které nit přispívá k ochraně před zubním kazem. Množství bakterií zase redukuje chlórhexidin (CHX) nebo čajovníkový olej. Zajímavou alternativu poskytují také mikronizované silikáty na povrchu, které pomáhají s odstraňováním pigmentací mezi zuby.
Nejspecializovanější
Pokud máte fixní rovnátka, korunku, můstek nebo implantát, s obyčejnou nití tak moc spokojení nebudete. Do takových míst se nit mnohem obtížněji zavádí a její síla (tloušťka) je potřeba mnohem vetší. Máte ovšem možnost sáhnout po ne zcela malém výběru „superflossů“, které jsou vytvořeny přesně pro práci v obtížném prostoru. Většina z nich se hodí pro jakýkoli z výše popsaných „problémů“. Tato nit není jediným mnohametrovým vláknem. Jedná se o samostatné díly, u kterých je na jednom konci pár centimetrů pevné části k pohodlnému zavedení. Následuje pak vydatně široká „bavlnka“, kterou perfektně vyčistíte větší členité prostory kolem zámečků rovnátek, pod můstkem nebo pod korunkou nasazenou na implantátu. Na konci je pak běžná zubní nit k dočištění běžných mezizubních prostor.
Produkty
Odesláním souhlasíte se zpracováním emailu za účelem informování o dostupnosti konkrétního produktu. Máte právo svůj souhlas odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.