Pozor, nízké cenové napětí.

Pořiďte si elektriku se slevou až 30 %! ⚡

Zápach z úst

PM
Tým Profimed
čtení na 4 min
Sdílet na
Asi každý z nás občas doslova pocítil svůj nebo cizí nepříjemný zápach z úst. Pokud se nám to stává příležitostně, bývá většinou na vině určitý druh jídla či pití, případně nikotin. V případě trvalých potíží se jedná o halitózu. Co s ní?

Nepěkný dech po ránu trápí asi většinu lidí. Důvodem je především malá produkce slin během spánku. Ty totiž zabraňují přemnožení bakterií. Stabilní prostředí v ústní dutině v době, kdy spíme a dýcháme zpravidla nosem, je navíc ideální pro jejich množení.

Za vše mohou bakterie

Zápach z úst je způsoben neodstraněným zubním plakem a přemnoženými bakteriemi. Ty jsou buď aerobní, nebo anaerobní, tedy takové, které k životu nepotřebují kyslík. Vyskytují se například v parodontálních chobotech. Některé osoby mají k rychlému tvoření plaku dědičné dispozice, neznamená to však, že by se museli s problémem smířit.  

Halitóza není nemoc

Zápach z úst sám o sobě není nemoc, je jen projevem jiných faktorů. Nejčastějším z nich je kouření, a pravidelná konzumace aromatických potravin. Cítit z úst je též po požití většího množství alkoholu. Ten totiž snižuje produkci tvorby slin, což v důsledku znamená více plaku. Příčinou zápachu z úst může být i obyčejný hlad, například při přísných dietách a půstech. Už po jednom dnu je v dechu cítit aceton (ketolátka) vznikající při pálení tuků.

Dalším důvodem může být hluboký zubní kaz nebo paradentóza. Přirozené prostředí v ústní dutině mění také bouřlivější hormonální změny (těhotenství, přechod, …) nebo mnohé léky, které snižují produkci slin (typicky psychofarmaka, léky na hypertenzi nebo diabetes). Halitóza může upozorňovat i na nemoc trávicího ústrojí, například reflux jícnu. Při něm proniká část obsahu žaludku s natrávenou potravou a žaludečníni šťávami zpět do jícnu.

Tipy na správné čištění

Základním předpokladem pro to, abyste se zápachu z úst zbavili, je dostatečná orální hygiena. Ta spočívá samozřejmě v čištění zubů minimálně ráno a večer. Když si dáte nějaké aromatické jídlo, vyčistěte si zuby hned po něm stejně jako po každé cigaretě. Zubní kartáček měňte každé 2–3 měsíce. Nutné je pravidelné používání mezizubního kartáčku a dentální nitě. Čistěte speciálními zubními pastami, například gelovou pastou Gum HaliControl. Ta díky chladivému efektu okamžitě navodí svěží dech. Navíc zachytává a neutralizuje tzv. VSC (volatile sulfur compounds, česky těkavé složky síry), které vydávají typický nepříjemný zápach. Gel obsahuje též cetylpyridinium chlorid a esenciální oleje pro dlouhodobou ochranu proti zápachu. Isomalt v kombinaci s obsahem fluoridů působí preventivně proti zubnímu kazu a efektivně remineralizuje sklovinu. Čištění mechanickým nebo elektrickým zubním kartáčkem pak doplňte o výplach ústní vodou jako je třeba Ultradex, která unikátní technologiií iQ+ ActiveOxi ještě více eliminuje přítomnost bakterií produkujících VSC.

I jazyk se musí čistit

Právě na povrchu jazyka nejčastěji bývají bakterie produkující VSC. Na jeho vyčištění existují speciální škrabky, třeba značky TePe. Škrabky jsou plastové a jejich tvar zaručuje naprosto bezpečné používání.  Je možné je zkombinovat s gelem na očistu jazyka, například Miradent.

Moderním doplňkem pro dokonalou orální hygienu je pak ústní sprcha. Ta díky paprsku vody proudícího pod tlakem odstraňuje ze zubů zbytky jídla a téměř všechen plak. Mezi její širokou výbavu patří i speciální tryska na snadnou očistu jazyka. 

Pomoc z lékárničky

Existují i tablety proti špatnému dechu. Ty fungují buď na principu rostlinných enzymů neutralizujících zápach, mezi takové patří pastilky Gum HaliControl, nebo sází na probiotika  která udržují tvorbu plaku v rozumných mezích.

Žvýkačky a ovoce

Při nepříjemném pocitu v ústech během dne je rychlou a snadnou první pomocí žvýkačka – nejen, že osvěží dech, ale také pomůže k vyšší produkci slin. Jestliže nevěříte kvalitě složení běžně prodávaných žvýkaček, používejte zcela přírodní žvýkačky (vyrábějí se například z pryskyřice) nebo speciální žvýkačky Buccotherm s obsahem minerální vody a xylitolem. Pomůže i doplnění jídelníčku – například chroupání syrové mrkve pomáhá k mechanickému odstraňování plaku. Při pravidelných a dlouhotrvajících obtížích i při dodržování výše uvedených rad je nutná návštěva lékaře, který provede testy na případná možná onemocnění.

Produkty

Skladem > 5 ks
Ihned na

Potřebujete poradit?

Napište našim odborníkům
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultace dentální péče
Lucie Vokůrková
odborná konzultace dentální péče
Valentyna Nikolenko
odborná konzultace doplňků stravy
Dostupnost na prodejnách
Kliknutím na prodejnu zjistíte adresu a otevírací dobu
Adresa
Telefon
Email
Google Maps Detail prodejny