Jak na první zoubky
Mléčné zoubky se začínají prořezávat okolo 6. měsíce věku, ale může to být i dříve. Období prořezávání je pro většinu dětí poměrně svízelné a nepříjemné. Jinak hodné dítě bývá často rozmrzelé a plačtivé. Podrážděnost může být v některých případech spojena i se zvýšenou teplotou či poklesem chuti k jídlu a výraznějším sliněním. Dásně jsou oteklé, zarudlé a na dotek bolestivé. Dítě má tendenci vkládat si prsty do úst či kousat rozličné předměty. Během tohoto nepříjemného období mohou od obtíží ulevovat kousátka, kterými si dítě při kousání jemně masíruje citlivé dásně, a tím mírní nepříjemné pocity. Moderní kousátka jsou velmi intuitivní a napomáhají zároveň zábavným způsobem rozvíjet ranou motoriku dítěte. Některé z nich je možné uchovávat v lednici a používat jako chladivou variantu pro zklidnění dásní. Na kousátko se dají aplikovat i vhodné tišící gely na dásně, které obsahují zklidňující složky přírodního původu. Takovýto gel na dásně lze aplikovat i tzv. prsťáčky, kterými masírujete dásně. Prsťáčky jsou vyrobeny nejčastěji ze silikonu a nasazují se přímo na ukazováček pro snazší manipulaci v malých dětských ústech. Jsou osazeny silikonovými vlákny pro péči o dásně a zrovna se prořezávající zoubky. Praktické jsou zejména takové verze prsťáčků, které mají pevnější silikonová vlákna uspořádaná do písmene V. Dosahují tak na dásně jak z vnější, tak i z vnitřní strany a zároveň otírají povrch osamoceného právě se prořezávajícího zoubku. Prsťáček svými vlákny imituje zubní kartáček a napomáhá budovat návyk pravidelného provádění ústní hygieny a čištění zoubků.
Ideální „zubařská“ pozice při čištění dočasných zoubků dítěte.
Poté, co se mléčné zuby prořežou do dětských úst, doporučujeme bez otálení přejít k dětskému zubnímu kartáčku. Zubní kaz dočasných zubů vzniká stejným způsobem jako u zubů stálých. Bakterie zubního povlaku štěpí cukry obsažené ve stravě a produkují kariogenní kyseliny, které působí na povrch zubů. Z něj jsou následkem toho uvolňovány minerály a dochází k tzv. demineralizaci, tedy počátečnímu stadiu zubního kazu. S dalším rozvojem demineralizace, dochází i k rozvoji kazu. Zásadním krokem v jeho prevenci je proto důsledné odstraňování bakteriálního zubního povlaku, který se hromadí na zubech a zoubcích. Čištění zoubků může být v počátcích neoblíbené a dítě se čištění brání. V takových chvílích je důležité vytrvat, a i přes odpor zoubky dítěti pravidelně čistit. Jednoduchým trikem, jak udržet dítěti otevřená ústa je například vložení ukazováčku jedné ruky rodiče za poslední dětské zoubky. Dítě v takové chvíli ústa nezavře, a navíc nepokouše rodiče, který zuby čistí. Čím dříve si na pravidelnou ústní hygienu Vaše ratolest navykne, tím jednodušší brzy bude zoubky čistit.
V obtížnějších situacích a při nespolupráci dítěte, zejména u těch nejmenších, jsou-li prořezané zatím pouze přední zoubky, a kdy je potřeba, aby bylo čištění rychlé a efektivní zároveň, mohou napomoci trojstranné zubní kartáčky. Vlákna mají uspořádána do 3 stran, a čistí tak zároveň vnější i vnitřní plošky zoubků. Vnitřní jazykové plochy zubů navíc bývají při čištění často opomíjeným místem, stejně tak jako velmi kritické rozhraní zoubků a dásní. Klasické dětské zubní kartáčky používané posléze by vždy měly odpovídat věku dítěte a malé velikosti úst. Hlavička kartáčku by měla být malá a vlákna jemná. Malá hlavička kartáčku umožňuje dostat se na všechna místa dětského chrupu, a navíc dovoluje rodiči dobrou manipulaci s kartáčkem v malých ústech dítěte. Dětské zubní kartáčky jsou často barevné, s veselými motivy, které dítě baví a motivují ho k pravidelnému čištění zoubků. V případě, že dítě kartáček kouše, mějte jednoduše kartáčky dva. Jeden určený pouze na hraní, druhý pouze k provádění ústní hygieny.
Velmi důležité je jít dítěti příkladem. Malé děti kopírují návyky rodičů a pravidelná a správná ústní hygiena je právě jedním z nich. Od prvního zoubku také určitě neopomínejte pravidelné návštěvy zubního lékaře.
Desatero pro čisté zoubky:
- Nenechte se odradit pláčem a křikem.
- Motivujte vlastním příkladem, nejdříve ukažte, jak si sami čistíte zuby a pak to vyzkoušejte spolu. Anebo čistěte „zoubky“ oblíbené hračce – krtečkovi, plyšákovi a pak navrhněte, že to také vyzkoušíte spolu.
- Začínáte-li při nepříjemném prořezávání s prsťáčkem, doporučujeme takový, který má pevnější vlákna do písmene V – dostane se k citlivým dásním a prořezávajícímu se zoubku ze všech stran.
- Jakmile jsou první zoubky na světě, přejděte k zubnímu kartáčku. Potřebujete 2 – jeden kartáček okusuje batole a druhým čistíte.
- Pokud přetrvává odpor k čištění, pak nasaďte chutnou pastu bez fluoridů. Tu může ratolest i polknout a vy zatím utužíte návyk na pravidelné ranní a večerní čištění.
- Posléze používejte pastu bez fluoridů jen pro ranní čištění a s fluoridy pro velmi důležité večerní čištění. Vždy dbejte na to, aby pasta s fluoridy odpovídala věku dítěte.
- Někdy pomůže čistit zuby u oblíbené pohádky v mobilu nebo v TV.
- Pochvala je velmi důležitá – i za 1 sekundu na vyčištění 1 zoubku.
- Snažte se nastavit rutinu – čistíme ráno po probuzení a vždy večer po mlíčku před spaním!
- A závěrem – buďte neústupní a nezlomní. Drahoušek brzy pochopí, že prostě tohle pravidlo bude platit a nemá cenu se rozčilovat. Možná to bude trvat 2 týdny, možná měsíc a někdy déle. Ale výsledkem bude zdravé dítě se zdravými zoubky.
Produkty
Odesláním souhlasíte se zpracováním emailu za účelem informování o dostupnosti konkrétního produktu. Máte právo svůj souhlas odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.