Pojďte s námi do Japonska!
Golden week je obdobím vzácné týdenní dovolené a časem placeného volna na přelomu dubna a května, kdy jsou zavřené školy i společnosti a většina lidí se věnuje své rodině nebo je na cestách za dobrodružstvím. Konají se slavnostní ceremoniály, taneční a písňové show, ohňostroje, výstavy. Na každém rohu upoutá malování či kaligrafie. Počasí je konečně o něco teplejší, sakury jsou stále v rozpuku a cestovní horečka obyčejně probíhá po celé zemi.
Co všechno se slaví v době Golden Weeku?
Zlatý týden začíná v Japonsku 29. dubnem a nyní je znám jako Den císaře Showa. Tento svátek se poměrně často přejmenovával. Do roku 1988 se v tento den slavily narozeniny císaře Showa (Hirohito), který vládl 1926-1989. Poté se předposlední dubnový den přejmenoval na Den zeleně, ale v roce 2006 byl přesunut na 4. květen. V roce 2007 pak v Japonsku nazvali tento den Dnem císaře Showa a uctívají tak opět památku císaře, který jim vládl tři čtvrtě století.
Prvním z květnových svátků je 3. květen, který je Dnem (poválečné) ústavy, která vznikla s přispěním amerických právníků. V platnost vstoupila v roce 1947 a tento květnový den má sloužit k připomenutí významu "demokracie". Byl otevřen parlament, úloha císaře se omezila na formální prezentace a exekutivní moc přešla na vládu a premiéra země. Japonsko se stalo demokratickou zemí s císařem jako formální postavou. Navzdory této skutečnosti se císaři v Japonsku těší velké oblibě a úctě.
4. května se připomíná Den zeleně. Je oslavou přírody a poděkováním bohům za požehnání, kterého se Japonsku dostává. Tento den je také využíván k propagaci ekologie. Slavnosti, které probíhají se zabývají životním prostředím, organickým zemědělstvím, zdravým stravováním nebo zlepšením povědomí o třídění odpadu.
Den dětí připadá na 5. května. Tento svátek se slaví od roku 1948. Název je možná trochu zavádějící, protože se jedná o svátek chlapců a v minulosti byl oslavou malých samurajů. Na tento svátek se vystavují samurajské zbroje či přilby, ale z balkónů také vlají velcí papíroví kapři zvaní Koinobori. Když fouká vítr, tak papíroví kapři vypadají, jako když plavou proti proudu. Nejvyšší kapr představuje otce rodiny a má černou barvu. Pod ním je červený kapr představující matku a za ní už jsou modří kapři v takovém počtu, jaký je počet synů v rodině.
Proč zrovna kapři? Podle legendy o kaprovi, který plaval v řece, upínal svůj zrak k nebi a pomyslil si, jak krásné by bylo létat. Zdolal proto vodopád proti proudu, naučil se létat a proměnil se v draka. Kapr v Japonsku symbolizuje nezdolnou sílu, odhodlání a lidé se modlí za své chlapce v rodině, aby z nich vyrostli zdraví a silní muži.
A překvapení na konec!
Kde má název Golden Week kořeny? Úplně jinde, než byste čekali. Svátky soustředěné do jednoho týdne na přelomu dubna a května znamenaly od určité doby prudký nárůst příjmů v řadě odvětví zaměřených na volný čas. Filmový průmysl nebyl výjimkou. V roce 1951 ředitel společnosti Daiei Film Co. použil pro týden, kdy jeho film "Jiyuu Gakkou" měl největší návštěvnost v kinech, označení zlatý týden, což byla obdoba termínu pro zlatý vysílací čas rádia. Snímek o svobodě tak stál u zrodu označení jednoho z největších svátků na celém světě.
Produkty
Odesláním souhlasíte se zpracováním emailu za účelem informování o dostupnosti konkrétního produktu. Máte právo svůj souhlas odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.