Rýma u miminka – jak dítěti účinně ulevit?
Novorozenci dýchají pouze nosem (ústa jim slouží k přisátí k prsu během kojení), který má navíc úzké průchody a častěji se ucpává. Chloupky na nosní sliznici přesouvají hleny a veškerá znečištění do krku a odtud putují do žaludku. Nejlepší je tento fyziologický proces podpořit a zajistit podmínky, které pomohou malému nosánku vypořádat se s rýmou. Je vhodné zajistit novorozenci v místnosti přiměřenou teplotu a vlhkost vzduchu. Vhodná teplota je 20-22 stupňů Celsia (pamatujme na větrání místnosti). Správná vlhkost by se měla pohybovat v rozmezí 40–60 % (skvělým řešením je zvlhčovač).
Pokud dojde k ucpání nosu, první pomocí je použití spreje s roztokem mořské soli. Ředí hleny (chloupky mají lehčí práci), pomůže také očistit nosík v přirozeném procesu kýchnutí. To je velmi důležité, protože ucpaný nos nutí dítě mít pootevřená ústa a tehdy dochází k vysychání ústní sliznice. To způsobuje záněty, infekce a ucpání dutin.
Ve chvíli, kdy je nezbytná dodatečná pomoc, je nejlepší sáhnout pro nosní odsávačku. Pro děti do 1 roku pediatři doporučují tu tradiční, ruční odsávačku s hadičkou. Jednu hadičku dítěti opatrně vsuneme do nosu a druhou si dáme do úst. Hleny jsou pod tlakem odsávány do nádobky (maximálně 10-12 sekund na jednu nosní dírku). Důležitá je výměna filtrů, které brání přenosu bakterií a hlenů. Odsávačku používáme tak často, jak je to nutné. Mějme ale na paměti, že se jedná o činnost zdravotního charakteru, neměla by být každodenním rituálem. Výhodou tradiční odsávačky je to, že ji můžeme použít kdykoliv, protože nepotřebujeme baterie ani elektrické připojení.
Produkty
Odesláním souhlasíte se zpracováním emailu za účelem informování o dostupnosti konkrétního produktu. Máte právo svůj souhlas odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.