Seboroická dermatitida u kojenců

PM
Tým Profimed
čtení na 3 min
Sdílet na
S tímto ne úplně sympatickým onemocněním se setkává řada novopečených maminek. Známe ji i pod pojmem “cradle cap” (čepička z kolébky) a lidově ji naše babičky říkaly “ouročky”. Jaké jsou příčiny, jak se projevuje a jak se s ní nejlépe vypořádat?

Dětská seborea neboli seboreická dermatitida je kožní onemocnění způsobené nadměrnou tvorbou mazových žláz. Projevuje se výskytem žlutavých až světle hnědých šupinek, které se objevují především na hlavičce dítěte. U některých kojenců můžeme na hlavičce pozorovat až souvislou vrstvu. Odsud se může rozšířit i do obličeje (čelo, obočí, víčka), horní část trupu a občas i do třísel, podpaží či podkoleních jamek.  

Dětská seborea se objevuje nejčastěji u dětí od jejich 3 týdnů. Postihuje dvě třetiny kojenců a nejde o nic výjimečného a zdravotně závažného. Největší problém je pravděpodobně estetická stránka, ložiska jsou velká, zarudlá, kůže se odlupuje. Miminko se ale netrápí, seborea nebolí ani nesvědí! Jen je třeba dávat pozor na to, aby se nešetrným odstraňováním v kůži nerozvinul sekundární zánět.

Příčiny vzniku seboroické dermatitidy u dětí souvisí se zvýšenou sekrecí mazových žláz. Na tu mají vliv pohlavní hormony, které se na ně přenášejí ještě v těhotenství, přes placentu. Po 3. měsíci života tato zásoba hormonů klesá a s ní i sekrece mazu a výskyt seborey. Může se znovu objevit v pubertě. 
Zarudlá kůže, šupinky a kožní maz je ideálním podhoubím k množení kvasinek. Ty pak zpomalují hojení a mohou způsobovat zánět kůže. Důležité je zachovat přirozený kyselý ochranný kožní biofilm. To znamená umývat miminko nejlépe ob den, pouze vodou, případně používat speciální dětskou kosmetiku.

Jak seboreu léčit

Není žádný univerzální prostředek, který by zaručeně a rychle se seboreou zatočil. Ale je pár triků, jak se šupinek rychleji zbavit a předejít sekundární infekci. Před koupáním miminka je dobré zarudlá místa se šupinkami promastit olejíčkem. Společnost Fridababy nabízí dokonalého pomocníka DermaFrida FlakeFixer, který obsahuje tři kroky v boji se seboreou. Houbičku z měkké pěny, která změkčí pokožku, jemný kartáček, který uvolní šupinky a hustý hřebínek, který vše vyčeše. Po vyčesání olejíček opatrně smyjeme dětským mýdlem, aby pokožka nezůstala mastná a neucpaly se póry. To by byl ráj pro kvasinky. 

Skvělou volbou je bio kosmetika pro děti i rodiče Vivaiodays, postavená čistě na přírodních recepturách a zdraví prospěšných látkách. VIVAIODAYS BIO Šampon a gel do koupele s mydlicí lékařskou je ultra jemný, ideální pro citlivou dětskou pokožku a šetrnou péči o jemné vlásky.

Po koupání je ideální postižená místa ošetřit krémem a nechat vstřebat. Důležité ale je nedávat velkou vrstvu! Pokožka by nemohla “dýchat” a seborea by se o to hůře hojila. 

Perfektním řešením posledního kroku v péči o seboreu může být VIVAIODAYS BIO Multifunkční hojivý balzám s olivovým olejem. Je to gel – záchranář. Díky kombinaci olejů, živin a antioxidantů pomůže vyřešit spoustu kožních problémů a poskytuje hloubkovou výživu pleti.

Produkty

Skladem > 5 ks
Ihned na

Potřebujete poradit?

Napište našim odborníkům
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultace dentální péče
Lucie Vokůrková
odborná konzultace dentální péče
Valentyna Nikolenko
odborná konzultace doplňků stravy
Dostupnost na prodejnách
Kliknutím na prodejnu zjistíte adresu a otevírací dobu
Adresa
Telefon
Email
Google Maps Detail prodejny