Svěží dech bez mentolové masky

PM
Tým Profimed
čtení na 2 min
Sdílet na
Dlouhodobě špatný dech neboli halitóza je problém, který sužuje velkou část populace a pro člověka často představuje nejen obtěžující zápach z úst, ale i četná sociální a psychická úskalí. Nejde o přechodně špatný dech po ránu, jenž vymizí po vyčištění zubů, ani o zápach chvilkově způsobený aromatickými potravinami. Jde především o dlouhodobý problém, který byl však pro svou povahu a delikátnost zatlačen do pozadí.

Příčiny halitózy se mohou nacházet i mimo ústní dutinu, avšak zhruba 90 % obtíží vzniká právě tam. Na vině bývá často špatná ústní hygiena, neošetřený kariézní chrup a onemocnění dásní či parodontu. Mimo to významnou roli hrají i tzv. těkavé sloučeniny síry (VSC), které vznikají rozkladem organických látek především v zadní časti hřbetu jazyka. Ten je pro svůj členitý povrch sídlem velkého množství mikroorganismů zodpovědných za tvorbu zapáchajících látek. Příčinou halitózy jsou zejména anaerobní bakterie, které se nacházejí mezi slizničními papilami jazyka a které lnou k jeho členitému povrchu. Kromě toho se bakterie přispívající k rozvoji halitózy nacházejí i v parodontálních chobotech, které vznikají během onemocnění paradentózou. Zde jsou zodpovědné za zánětlivé procesy, jež jsou důvodem postupu onemocnění, a navíc i špatného dechu.

V menším procentu může být zápach z úst spojen i s extraorálními příčinami, tedy s takovými, které se nacházejí mimo ústní dutinu. Halitóza může být doprovodným projevem jícnového refluxu či zánětlivého onemocnění žaludku. Stejně tak může být v různé míře spojena se záněty dýchacích cest. I metabolická onemocnění mohou vyvolávat povětšinou specifický zápach z úst. V takových případech je vždy zapotřebí vyšetření a adekvátní léčba specializovaným lékařem. Také při redukčních dietách, zejména založených na výrazném omezení příjmu sacharidů, může vznikat zápach z úst připomínající pach acetonu.

V terapii halitózy z orálních příčin je třeba špatný dech nejen maskovat, ale zejména zamezovat jeho vzniku a řešit příčiny. V tomto ohledu se klade důraz na mechanické odstraňování mikroorganismů zubního plaku a na očistu jazyka. K tomu jsou určeny vhodně uzpůsobené škrabky na jazyk, které eliminují vrstvu povlaku na jazyku. Nápomoci mohou i takové terapeutické přípravky, které mikroorganismy redukují či chemicky neutralizují zapáchající složky dechu. Mezi takové přípravky patří například produkty obsahující antibakteriální látky, neutralizující sloučeniny či formule na bázi aktivního kyslíku. Domácí péče by měla určitě navazovat na prohlídku u zubního lékaře a pravidelné návštěvy dentální hygieny.

Produkty

Potřebujete poradit?

Napište našim odborníkům
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultace dentální péče
Lucie Vokůrková
odborná konzultace dentální péče
Valentyna Nikolenko
odborná konzultace doplňků stravy
Dostupnost na prodejnách
Kliknutím na prodejnu zjistíte adresu a otevírací dobu
Adresa
Telefon
Email
Google Maps Detail prodejny