Zánět dásní a paradentóza
Vznik zánětu dásní může mít mnoho příčin. Mezi ty nejčastější se řadí nedostatečná ústní hygiena, špatné stravovací návyky, stres, onemocnění ovlivňující imunitní systém (například diabetes) nebo kouření. V průběhu těhotenství jsou dásně vlivem hormonálních změn citlivé a mají sklon ke krvácení, což paradoxně vede ke kratší době čištění zubů a tím většímu riziku rozvoje zánětu dásní. Rozvoj zánětu a paradentózy však může být ovlivněn i genetickou predispozicí.
Co se děje v našich ústech. Vyvážené orální prostředí je zásadní pro zdraví zubů a dásní. V ústní dutině se nachází přibližně 800 různých druhů bakterií, přičemž na každém zubu se jich více než jedna miliarda. V ideálních podmínkách jsou v rovnováze a spolupracují s celým organismem, aby ho chránily před nemocemi. Výzkumy prokázaly přímou spojitost mezi orálním zdravím a mnoha onemocněními jako jsou srdeční choroby, mrtvice a diabetes.
JAK VZNIKÁ PARADENTÓZA
1. Zubní plak
Zdravé dásně jsou světle růžové a pevně obklopují každý zub. Nekrvácejí při čištění zubů kartáčkem, mezizubním kartáčkem nebo zubní nití. Bakteriální film, známý jako zubní plak, se na zubech, v mezizubních prostorech a v dásňovém žlábku mezi zubem a dásní tvoří průběžně po celý den. Zubní plak obsahuje mikroorganismy, bílkoviny, zbytky potravin a nápojů. Pokud si nečistíte zuby pravidelně, plak se hromadí a dásně se zanítí.
2. Gingivitida - zánět dásní
Prvním příznakem je krvácení během čištění zubů. Zanícené dásně jsou zarudlé a citlivé, často však nebolí, a tak zánět probíhá bez větší pozornosti. Dlouhodobý neošetřený zánět vede k rozvoji parodontózy a vzniku dásňových kapes.
3. Parodontitida - paradentóza
Pokud není zánět dásní včas rozpoznaný a ošetřený, začne se pojivová tkáň mezi zubem a dásní postupně rozkládat a vznikají takzvané parodontální kapsy, které jsou plné anaerobních bakterií a hnisu. Takový proces probíhá pomalu, a často nepozorovaně, po dobu několika let od prvních příznaků zánětu.
gingivitida zubní plak parodontitida
Příznaky:
- Krvácení dásní
- Optické prodloužení zubu - zub má obnažený krček, protože ustoupila dáseň
- Širší prostory mezi zuby – zuby se rozestupují
- Špatný dech
- Špatná chuť v ústech
- Ztráta zubů
Hloubka kapes ukazuje na stadium parodontózy:
2-3 mm 4-5 mm více než 5 mm
Mírné Střední Kritické
JAK PŘEDCHÁZET ZÁNĚTŮM DÁSNÍ A PARADENTÓZE
Nejdůležitější je začít včas - nezapomeňte na pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygienistky.
Důležitá je však i domácí péče a výběr správných pomůcek, jako jsou měkký zubní kartáček, mezizubní kartáček a zubní nit, antibakteriální zubní pasta, ústní sprcha, tablety pro indikaci zubního plaku a další – dle individuálních potřeb.
Pravidelná kontrola v ordinaci:
Dentista nebo hygienistka vám sondou zkontroluje zdraví dásní, případnou intenzitu krvácení a hloubku parodontálních kapes. Provádí se též kontrolní rentgen na odhalení mezizubních kazů a změn v kosti.
Profesionální čištění zubů:
Dentální hygienistka kyretou odstraní zubní kámen nad a pod dásní. Poté zuby vyleští a provede instruktáž správné techniky čištění. V případě rozvinuté parodontózy budete odkázáni k parodontologovi, který provádí náročnější zákroky.
KAŽDODENNÍ PÉČE
Důkladné čištění zubů je důležité pro prevenci i při léčbě. Nebojte se elektrických zubních kartáčků, zejména sonické kartáčky s vyspělými technologiemi jsou k zubům i dásním šetrné. V případě potíží s citlivostí nebo krvácivostí používejte speciální zubní pasty. Pro akutní stavy je vhodná pasta Gum Paroex s účinnou látkou chlorhexidinem. Tato látka má vysoce antibakteriální účinky a vytváří na povrchu zubů malá depa, která je dlouhodobě uvolňují. Přípravky s chlorhexidinem ve vyšší koncentraci však nejsou vhodné na dlouhodobé používání, protože chlorhexidin na povrchu zubu zachytává též pigmenty z jídla a pití, což způsobuje tvorbu skvrn. Pro pravidelnou péči je určena například švýcarská zubní pasta Tebodont s čajovníkovým olejem s přírodním antimikrobiálním, antibakteriálním, antivirovým a antimykotickým účinkem. Tu lze při akutních i chronických potížích používat v kombinaci s přírodním gelem Tebodont založeným na účincích čajovníkového oleje.
Přirozenou mikrobiální rovnováhu v ústech pomáhají udržovat klinicky ověřené přírodní orální probiotikum Biogaia. Pastilky se používají jako podpůrný prostředek při léčbě parodontózy, snižují výskyt infekčních onemocnění, pomáhají při citlivých dásních se sklonem ke krvácení a slouží i jako prevence vzniku zubního kazu. Jedna pastilka obsahuje minimálně 200 milionů živých bakterií L. reuteri Prodentis.
Po vyčištění zubním kartáčkem použijte jako druhý krok zubní nit a mezizubní kartáček. Správnou velikost mezizubního kartáčku Vám obvykle vybere dentální hygienista. Velmi moderní a účinnou metodou jak docílit dokonalého vyčištění ústní dutiny je pravidelné použití ústní sprchy. Sprcha je schopna odstranit zbytky jídla a zubní plak z těžko dostupných míst, dostane se pod můstky a očistí okolí zubních korunek a rovnátek. Funguje na principu vodního paprsku, který pod tlakem proniká i do mezizubních prostor. Ústní sprchu lze používat dennodenně, a to jak s čistou vodou, tak i antibakteriální ústní vodou, například Gum Paroex.
KOUŘENÍ
Kouření zvyšuje 3-5x riziko vzniku parodontózy.
Nikotin snižuje zásobování krve v dásních, a proto se případný zánět neprojeví krvácením.
Probíhá pak skrytě a především rychleji. Často se pak onemocnění odhalí až ve chvíli, kdy dojde ke ztrátě kosti a vzniku parodontálních kapes.
Produkty
Odesláním souhlasíte se zpracováním emailu za účelem informování o dostupnosti konkrétního produktu. Máte právo svůj souhlas odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.