Dětské zuby a prevence
Dobrý den,
prosím, můžete mi poradit zubní kartáček a zubní pastu pro dítě ve věku 6 let? Nemá příliš rád gelovou pastu, nyní používáme URTEKRAM Tutti Frutti dětská pasta bez fluoridů a zubní kartáček TePe. Obávám se z důvodu růstu stálých zubů, aby měl správnou pastu a neměl příliš kazů.
Hezký den.
Děkujeme za Váš dotaz.
Hlavní příčinou zubních kazů jak zubů dočasných, tak zubů stálých je zubní plak. Zubní plak obsahuje tzv. kariogenní bakterie, které díky svému metabolismu přeměňují sacharidy a jednoduché cukry ze stravy na organické kyseliny. Tyto kyseliny negativně ovlivňují povrch zubů, uvolňují z něj stavební minerály a ionty, a zubní sklovinu tzv. demineralizují. Z tohoto důvodu je tedy zásadní důsledné a pravidelné čištění zubů a odstraňování bakteriálního zubního plaku.
K čištění zubů je vždy nejvhodnější zubní kartáček, který svými vlákny zubní povlak mechanicky rozrušuje a stírá. Pro malá dětská ústa je vhodný dětský zubní kartáček s malou čisticí hlavičkou a do roviny zastřiženými měkkými vlákny. Od společnosti TePe to může být kartáček TePe Kids. Vhodné dětské kartáčky vyrábí i další výrobci jako je např. GUM nebo Jordan. Čím menší hlavička kartáčku, tím preciznější čištění, avšak nutná i větší důslednost a nevynechávání žádných míst.
Jakmile se zoubky (jak stálé, tak i dočasné) dotýkají, je nutné začít čistit i mezizubní prostory. Velké množství kazů vzniká právě tam, proto mezizubní hygienu neopomíjejte.
U dětí je důležité správné čištění zubů kontrolovat a také zuby dočišťovat. Malé děti často správnou techniku čištění ještě na 100 % nezvládají, větší mohou lajdačit. To, jestli jsou zuby důkladně zbavené povlaku, můžete zkontrolovat i tabletami na detekci zubního plaku. Ty obarví ta místa, která je třeba dočistit.
Pokud uvažujete o zubním kartáčku elektrickém, volte i jeho typ a především čistící hlavice dle věku. Vhodné sonické kartáčky existují i ve verzích pro děti. I po jejich použití vyčistěte také mezizubní prostory a zuby dočistěte.
V prevenci vzniku zubního kazu, zejména u dětí, je důležitá i tzv. remineralizace zubní skloviny, tedy opětovné navracení iontů či minerálů. Zubní povrch napomáhají remineralizovat zubní pasty s fluoridy, které zvyšují odolnost skloviny vůči bakteriálním kyselinám. Koncentrace fluoridů se v dětských zubních pastách liší dle věku dítěte, proto volte takovou, která je adekvátní věku. Alternativou zubních past s fluoridy jsou dětské zubní pasty obsahující tzv. medicínský hydroxyapatit (Apadent Kids), jenž má také remineralizační schopnost na povrch zubů.
Jako poslední bych zmínila význam stravy. Strava bohatá na cukry, spolu s nedostatečnou ústní hygienou, může představovat zvýšené riziko vzniku zubního kazu. Rizikové je zejména neustálé popíjení slazených a kyselých nápojů nebo častě pojídaní sladkostí během dne.
Doporučené produkty
Odesláním souhlasíte se zpracováním emailu za účelem informování o dostupnosti konkrétního produktu. Máte právo svůj souhlas odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.