Jak léčit plak, zubní kazy a paradontózu
Dobrý den,
mám velmi citlivé zuby a před 3 dny jsem zjistila, že mám pravděpodobně 2 zubní kazy a zuby od té doby bolí. Hned jsem navštívila zubaře, ale ten mi s tím nic neuděl a objednal mě až za delší čas. Chtěla jsem se zeptat, jak léčit zubní kaz. Mám také zánět dásní a ty mi hodně krvácí. Potřebovala bych poradit nějaké přípravky, které jsou proti krvácení dásní, proti plaku a na bělení zubů. Vím, že nemám jíst sladké, ale bohužel jsem problém nechala zajít až daleko.
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Děkujeme za Váš dotaz a pokusíme se Vám poradit.
V tuto chvíli už je nutné spolupracovat s Vaším zubním lékařem podle toho, jaký průběh léčby nastavil. Pokud jde již o bolest, můžete s ním konzultovat, zdali netřeba dřívějšího ošetření nebo zdali budete pokračovat v léčbě tak, jak naplánoval. Na bolest jsou vhodná analgetika, tedy léky proti bolesti, na které jste zvyklá a která Vám zabírají. Při těžší bolesti Vám může silnější lék předepsat zubní lékař. Dbejte ale vždy na doporučené užívaní či informaci v příbalovém letáku.
V takovémto případě, o kterém píšete, kdy jde o rozsáhlejší formy kazu, je třeba ošetření přímo lékařem. O jaký výkon se bude jednat, je bez vyšetření těžké určit a vždy záleží na stupni postižení.
Z Vašeho dotazuju usuzuji, že na vině bylo hromadění zubního plaku na zubech a vysoký příjem cukrů ve stravě či nápojích. V prevenci zubního kazu je vždy zásadní pečlivá a pravidelná ústní hygiena, díky níž zbavíte zuby bakteriálního povlaku. Po ošetření akutního velmi doporučuji probrat s lékařem správnou ústní hygienu a pravidelné návštěvy dentální hygienistky. Ta Vám pomůže vybrat správné pomůcky a naučí Vás, jak je dobře používat. Vybere s Vámi správný zubní kartáček, mezizubní kartáčky, případně zubní nit nebo další vhodné typy kartáčků (např. jednosvazkový). Doporučit může i vhodnou pastu (s výhodou remineralizační, např. s fluoridy).
Při zánětu dásní je také nutné nastolení správného čištění a odstraňování zubního plaku. Možné je i použití výplachu s antiseptiky (jakým je například chlorhexidin - řada GUM Paroex) nebo jinými antibakteriálními látkami jako doplnění správného čištění zubů. U takovýchto produktů je důležité dodržovat doporučenou dobu používání a tu nepřekračovat. Také tyto produkty berte vždy jako doplnění ústní hygieny, ne její základ.
Bělení zubů je až následná fáze po vyřešení všech problémů, jakými jsou kazy, záněty a další.
Určitě dávejte pozor na zvýšený a častý přísun cukrů ve stravě a na kontinuální popíjený slazených či kyselých nápojů.
S pozdravem
Doporučené produkty
Odesláním souhlasíte se zpracováním emailu za účelem informování o dostupnosti konkrétního produktu. Máte právo svůj souhlas odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.