Zuby a reflux
Dobrý den,
u syna (10 let) byl zjištěn reflux, má i zvýšenou kazivost zubů. Jaké produkty by byly vhodné pro ochranu jeho chrupu před působením žaludečních šťáv?
Děkuji!
Dobrý den.
Zubní povrch a tvrdé zubní tkáně, ze kterých je zub tvořen, jsou zvýšeně náchylné na působení kyselin. A to jak kyselin produkovaných bakteriemi zubního plaku při nedostatečné ústní hygieně, tak kyselin obsažených ve stravě, nápojích nebo právě v žaludeční šťávě při gastroezofageálním refluxu.
Bakterie zubního plaku jsou schopné produkovat tzv. kariogenní kyseliny, které působí na zubní povrch a uvolňují z něj stavební složky minerálu hydroxyapatitu, z něhož je zub tvořen. Vlivem toho dochází k demineralizaci ("odvápnění") zubní skloviny, což při nedostatečné ústní hygieně může vést ke vzniku a rozvoji zubního kazu. Proto je vždy zásadní správná a pravidelná ústní hygiena a důkladné odstraňování zubního plaku z povrchu zubů. A to nejen z viditelných plošek zubů zubním kartáčkem, ale i z mezizubních prostor pomocí kartáčků mezizubních. Pro dočištění podél linie dásně je velmi vhodný i tzv. jednosvazkový kartáček. To, zdali jsou zuby dobře vyčištěné, si lze ověřit pomocí tablet na detekci plaku. Takováto tableta obarví místa, kde je třeba plak dočistit. Důležitým faktorem pro zvýšenou kazivost je i strava bohatá na cukry.
Podobným způsobem působí na povrch zubů i kyseliny obsažené v jídle, kyselých nápojích (což je i Coca-Cola a podobné nápoje, šťávy, džusy, ...) nebo právě žaludeční kyseliny při refluxu. I ty zubní povrch odvápňují a vedou z tzv. erozi, která může situaci zhoršit. Vyvarujte se tedy navíc kontinuálního popíjení kyselých nápojů během dne. Zuby také není vhodné čistit ihned po jídle nebo po atace refluxu, stejně jako není doporučeno čistit ihned po zvracení. Počkejte přibližně 30 minut a mezitím ústa vypláchněte vodou. "Naleptaný" povrch zubů by okamžité očištění zubním kartáčkem naopak ještě více opotřebilo.
Účinné je při ústní hygieně podpořit opačný proces, kterým je remineralizace zubních tkání a navracení iontů a minerálů zpět do zubní skloviny. Vhodné je tedy používání zejména remineralizačních zubních past obsahující fluoridy (BioMin F, GUM) nebo hydroxyapatit (Apadent). Koncentrovanější přípravky na bázi fluoridů Vám může doporučit zubní lékař.
Důležité jsou samozřejmě i pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře a návštěvy dentální hygieny.
Doporučené produkty
Odesláním souhlasíte se zpracováním emailu za účelem informování o dostupnosti konkrétního produktu. Máte právo svůj souhlas odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.