Aftózní stomatitida
Aftózní stomatitida neboli afty jsou v populaci velice běžné postižení ústní sliznice. Jde o výsev menších slizničních defektů velmi podobných vřídkům. Vykytkují se samostatně nebo ve skupinkách. Postižena je vždy pouze nerohovějící sliznice úst, tedy zejména spodina a hrany jazyka, sliznice rtů a tváří a měkké patro. Afty se nikdy, narozdíl od oparu (herpes), nevyskytují na retní červeni zevně úst. Projevují se jako malé okrouhlé slizniční defekty, které jsou jasně ohraničené od okolí, mají zarudlý lem a bělavou či šedavou spodinu. Jejich hojení trvá většinou 7 - 14 dní, kdy vymizí bez trvalých následků.
Konkrétní příčina aftózní stomatitdy stalé ještě není jasně daná. Uvádí se vyvolávající faktory jako snížená imunita, hormonální nerovnováha a spojitost s menstruačním cyklem, deficit vitamínů či stopových prvků, stres, trauma, ale i genetické predispozice. Léčba je především symptomatická v místě projevů. Doporučuje se měkká a nedráždivá strava a vhodné terapeutické přípravky, které mají antibakteriální vlastnosti, znecitlivují postižená místa a podporují regeneraci sliznice.
Odesláním souhlasíte se zpracováním emailu za účelem informování o dostupnosti konkrétního produktu. Máte právo svůj souhlas odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.