Paradentóza (parodontitida)
Paradentóza neboli parodontitida je infekční zánětlivé onemocnění tkání parodontu. Postiženy jsou oproti zánětu dásní již všechny parodontální tkáně, tedy jak dásně, tak alveolární kost, periodontální vazivová vlákna a cement na povrchu kořene. Parodontitoda je onemocnění, které v naprosté většině případů vzniká na základě zubního povlaku a jeho bakterií. Jde o onemocnění, které se rozvíjí z dlouhodobě probíhajícího a neléčeného zánětu dásní a vzniká tedy také na podkladě nedostatečné ústní hygieny.
Při dlouhodobém, chronickém, zánětu dásní mají bakterie zubního plaku možnost neustále produkovat toxiny a enzymy, které pronikají hlouběji a hlouběji. S postupem času se tak zánět šíří z dásně i do dalších vrstev parodontu. V důsledku toho začíná postupně a nevratně ubývat alveolární kosti okolo zubu a ten tak ztrácí svou oporu. Postižen je i cement na povrchu kořene zubu. Destruována jsou také vazivová kolagenní vlákna v periodontální štěrbině mezi kostí a povrchem kořene, a dno dásňového žlábku se tak posouvá stále níže směrem ke hrotu kořene. Dásňový žlábek se prohlubuje do parodontální chobotu neboli parodontální kapsy. Z té dochází často ke krvácení či výtoku hnisu.
Poškozením a ústupem tkání okolo zubu dochází k obnažování krčků zubů, které mohou reagovat citlivě na studené či teplé a jsou velmi náchylné ke vzniku zubního kazu. Parodontitida je často doprovázena špatným dechem a v konečných fázích i viklavostí zubů až jejich vypadáváním. Terapie závisí na udržování správné a důsledné ústní hygieny spolu se specializovaným ošetřením zubním lékařem či parodontologem.
Odesláním souhlasíte se zpracováním emailu za účelem informování o dostupnosti konkrétního produktu. Máte právo svůj souhlas odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.