Remineralizace
Remineralizace je běžně probíhající proces v dutině ústní mající vliv na zdraví chrupu. Jde o opětové navracení a ukládání iontů minerálů do tvrdých zubních tkání, odkud byly předtím uvolněny. Jedná se o přirozený děj, který probíhá v ústech za pomoci sliny a jejích složek.
Po každém jídle (ale i například pití slazených či kyselých nápojů) dochází k poklesu pH v ústech a vzniku kyselého prostředí. Pokles nastává na základě působení bakterií zubního plaku. Ty mají schopnost rozkládat cukry obsažené ve stravě a přeměňovat je na organické kyseliny. Tyto kyseliny posléze vedou ke snížení pH a jeho negativnímu účinku na povrch zubů. Z tvrdých zubních tkání jsou uvolňovány ionty minerálů (zejména vápníku a fosfátů), z nichž jsou zubní tkáně přirozeně tvořeny. Tento proces odvápňování se nazývá demineralizace. Po zhruba 20 - 30 minutách od skončení přísunu potravy kyselé prostředí v ústech opět pozvolna klesá a hodnota pH se znovu ustaluje. V takové chvíli naopak začíná proces remineralizace, kdy se minerály obsažené ve slinách opět navrací a ukládají do struktury zubních tkání (zejména zubní skloviny).
Je-li demineralizace a remineralizace v rovnováze, nedochází k porušení povrchu zubů. Převládne-li však demineralizace nad remineralizací, začíná se tvořit zubní kaz. Potřebné stavební složky či minerály pomáhají do zubních tkání navracet i vhodné remineralizační přípravky jako jsou zubní pasty, ústní výplachy či koncetrovanější zubní gely a laky. Založeny jsou především na obsahu fluoridových iontů, nově i krystalků hyroxyapatitu či bioaktivních částic vápníku a fosfátů.
Odesláním souhlasíte se zpracováním emailu za účelem informování o dostupnosti konkrétního produktu. Máte právo svůj souhlas odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.