Zubní kámen
Zubní kámen na povrchu zubů vzniká ze zubního povlaku, který nebyl důsledně a pravidelně odstraňován správnou ústní hygienou. Dochází k tomu v situacích, kdy měl plak na povrchu zubů možnost kumulovat se a delší dobu ulpívat. Tvorba zubního kamene je pak podmíněna ukládáním minerálů obsažených ve slinách do zubního povlaku. Vlivem toho dochází k postupnému zvápenatění neboli kalcifikaci plaku do podoby zubního kamene.
Stejně jako v případě zubního plaku, i v případě zubního kamene existují jeho dvě formy, a to zubní kámen náddásňový (supragingivální) a poddásňový (subgingivální). Subgingivální kámen vzniká ukládáním minerálů ze sulkulární tekutiny dásňového žlábku. Zde je přítomna od sliny poněkud odlišná tekutina, také obsahující minerály, ze kterých zubní kámen může vzniknout. Zubní kámen nejenže dráždí dáseň, ale jeho hrubý povrch představuje i místo dalšího, velmi snadného, ulpívání zubního povlaku. Již vzniklý zubní kámen nelze odstranit běžným čištěním zubů, ale musí být odstraněn již profesionálně dentální hygienistkou či zubním lékařem. I proto jsou velice důležité pravidelné návštěvy dentální hygieny a doržování preventivních zubních prohlídek.
Odesláním souhlasíte se zpracováním emailu za účelem informování o dostupnosti konkrétního produktu. Máte právo svůj souhlas odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.